Type and press Enter.

Monika & Michal: útulný domov s dotykom prírody

Drevo, príjemné prírodné farby, dizajnové kúsky vyrobené na mieru. Všetko prepojené obľúbeným odtieňom modrej farby. Možno sa to stalo aj tebe. Vybrali ste s polovičkou sivú sedačku, drevenú posteľ, kuchynský stôl so stoličkami a vstavané skrine. Ale čo ďalej? Aké farby, doplnky, solitéry zvoliť? Presne v takomto okamihu sa na mňa obrátili Monika a Michal, majitelia krásneho trojizbového bytu v novostavbe.Byt sa nachádza na najvyššom podlaží a vo všetkých izbách má vysoké francúzske okná, vďaka ktorým je krásne presvetlený. Svetlo a voľný priestor je novým synonymom luxusného bývania. Preto aj celé zariadenie bytu som navrhla tak, aby zaberalo čo najmenej priestoru no i tak poskytovalo dostatok možností na odkladanie vecí i dekorácie.

Obývacia izba

Obývacia izba je prepojená kuchyňou, oddelená kuchynským ostrovčekom. Sedačku a stôl so stoličkami už mali zakúpené, mojou úlohou bolo doladiť zvyšok. Začali sme výberom farebnej palety. Univerzálnu sivú použitú na sedačke a stoličkách nádherne podčiarkol zvolený modrý odtieň s jemným nádychom mora. Tapeta Körallang, ktorá tvorí výrazný prvok miestnosti a vizuálne oddeľuje kuchynskú časť od obývačky, ťa prenesie do imaginárneho podmorského sveta fantázie, kde nie je nič zvláštne ta tom, že za morskou sasankou sa skrýva líška a po koralovej lúke si hopká zajac. Paletu tak tvoria farby: modrá, sivá ako doplnkovú farbu som zvolila pozitívnu žltú, ktorá nádherne vynikne a izbu rozžiari.

Vankúše, kvety, denná deka… To sú drobné doplnky, ktoré však vytvárajú dôležitý akcent v celkovom koncepte. Dostatočne veľa svetla poskytuje svietidlo so štyrmi žiarovkami zavesené nad kuchynským ostrovčekom, v obývacej časti som preto zvolila nenápadné sklenené svietidlo s dreveným detailom. Pri konečnom stylingu sme vyskúšali aj ružovú a modrú verziu doplnkov, no žltá zvíťazila úplne jednoznačne.

Spojenie lesa a podmorského sveta podčiarkuje a ideovo dopĺňa dekoratívna polica v tvare konára. Polica dlhá tri a pol metra je vyrobená na mieru z dubového dreva a bola navrhnutá tak, aby premietačka, ktorá je na nej položená, bola umiestnená presne na mieste ideálnom na premietanie na plátne na protiľahlej stene. Všetky káble sú skryto vedené vo vnútri police. Polica poskytuje zaujímavý priestor na knihy, kvety a rôzne dekorácie, veľkej obľube sa teší najmä vtáčik ručne vyrobený v dánskej dielni Architectmade.

Dizajnová komoda
Komoda dlhá dva a pol metra je vyrobená na mieru podľa môjho návrhu. Drevo v spojení s jednoduchým no premysleným dizajnom vytvára nádherný dizajnový kúsok. Pôvodný zámer bol, aby bola pripevnená na stenu a pôsobila tak napriek svojej nadštandardnej dĺžke subtílnym dojmom. Zvíťazil však prírodný materiál a pri takejto dĺžke bolo treba vzhľadom na váhu dreva použiť nožičky a komodu zospodu vystužiť oceľovým pásom, aby sa drevo neohýbalo.

Nožičky sú zámerne vyššie, jednak kvôli krajšiemu dizajnu a tiež z praktického hľadiska, aby sa pod komodou ľahšie umývala podlaha 🙂 Jednu časť tvorí zásuvka, zvyšné dve tretiny sú police. Posuvné dvierka je možné umiestniť na stranu alebo na stred. Dvierka sa pohybujú na skrytom kovaní tak, že žiadne dolné vedenie nie je potrebné a dokonalý dizajn nie je ničím rušený. Aby všetky káble boli vedené skryto a nič v okolí nenarúšalo celkový vzhľad, zo zadnej strany je vytvorený dostatočný priestor a pripevnené háčiky na vedenie potrebnej kabeláže. Háčiky výrobca komody vytlačil na 3D tlačiarni presne na mieru len na tento účel. Predné dvierka sú nastriekané v jemnučkom odtieni sivo modrej, ktorý sme vybrali pomocou vzorkovnice RAL tak, aby odtieň presne ladil s farbami na tapete. Ideálne miesto na vystavenie tých najobľúbenejších dekorácií. Miškove obľúbené sú presýpacie hodiny, a ja som nadšená z Monikinej voľby modrej hortenzie!

Stolček, prestri sa!
Konferenčné stolíky, ktoré sú zároveň aj umeleckým dielom? Áno! Viac o nich sa dočítaš v samostatnom blogu už čoskoro. Základom stolíka je tácka, ktorá v kombinácii s podnožou vytvára konferenčný alebo príručný stolík. Podnože sú navrhnuté tak, aby sa stolíky dali zasunúť a zaberali tak len toľko miesta, koľko je nevyhnutné.

Dizajn tácok je zladený s celkovým konceptom. Podklad tvorí drevo, na ktorom je motív namaľovaný a prekrytý je sklom. Obe vybrané tácky sú z poslednej kolekcie s názvom Wabi Sabi, inšpirovanej dvomi vecami, ktoré dizajnérka Dawn (a Monika a Michal tiež), miluje najviac: cestovaním a prírodou. Tento motív vznikol počas jej cesty cez Blue Ridge Mountains (Vrchy modrého hrebeňa, Apalačské vrchy, USA) počas úchvatného výhľadu na hory pri jesennom západe slnka a tradičnými vzormi textilu tamojších kmeňov. Kytica na fotkách je z Ateliéru Papaver. Tento raz nie je žltá, vybrala som odtieň korálovej, ktorá okrem toho že je farbou roka, sa k motívu podmorského sveta a modrej farbe dokonale hodí.

Spálňa

V tejto spálni sa snívajú len krásne sny o horách, prírode a stromoch… Tapeta Rysy NIght z dielne českých dizajnérov je inšpirovaná tatranskými končiarmi Rysy. Ostré línie vrcholov sú zjemnené mesiacom v splne. Do rohu som doplnila jemnú dekoráciu – letiace lastovičky, ktoré sú symbolom šťastného domova a ochrancami príbytkov už od nepamäti.

Posteľ s bukového masívu so skrytým úložným priestorom je doplnená nočnými stolíkmi z rovnkého materiálu vyrobenými na mieru. Stolíky sú pripevnené na stene a zaberajú tak minimum miesta. Okrem krásneho dizajnu tapeta za záhlavím postele slúži aj ako ochrana pred poškodením steny. Obojstranný bavlnený prehoz na posteli je v jemnom sivo-zelenom odtieni ladiacom s detailom na tapete.

Chodba

Dlhá chodba poslúžila na vytvorenie praktickej zabudovanej knižnice, kde je dostatok priestoru na všetky knihy aj dokumenty. Aj tu pokračuje jemná modrá farba, tentoraz v podobe tapety s názvom Soda Blue. Drevené lišty vytvorili flexibilný priestor na vytvorenie domácej galérie obľúbených fotiek z ciest a obrazov. Stropné osvetlenie nasmerované na požadované strany dotvára celkový priestor a upriamuje pozornosť tam, kde treba.

Vo vstupnej chodbe je zabudovaná skriňa na odloženie kabátov, no i tak som priestor doplnila stojacím vešiakom pre návštevy. A hoci dvere vstavanej skrine tvorí veľké zrkadlo, zvolila som doplnkové okrúhle zrkadlo, v ktorom sa síce pravdepodobne neuvidíš, no vytvára druhotný zdroj svetla a tmavý kút krásne rozžiari. Polička, vďaka ktorej vyzerá ako letiaci balón, je malým no krásnym priestorom na drobné dekorácie. Kruhový tvar zrkadla sa opakuje aj pri výbere koberčeka z bavlny a juty, ktorý sa ľahko udržiava a slúži na ta, aby sa špina nenosila ďalej do bytu. Komoda je v rovnakom dizajne ako komoda v obývačke, vyrobená na mieru z dubového dreva. Na nej je umiestnená štýlová nabíjateľná lampo-váza. Intezitu svietenia je možné si navoliť. Netradičná kombinácia lampy a vázy zaujme na prvý pohľad, rovnako ako aj kombinácia použitých materiálov: betónu a mliečneho skla.

Final styling

Monika a Michal sa rozhodli pre moju službu „final styling“. Čo to znamená? Ako už názov napovedá, je to finálne dokončenie bytu bez ich účasti. Ráno odišli do práce a byt zverili do mojich rúk. A večer sa vrátili do svojho vysnívaného kráľovstva. Byt bol kompletne dokončený od závesov, záclon, cez nábytok až po doplnky.

Takto vyzeralo ich nadšenie:

A tu sme začínali:

A na záver zopár pracovných záberov a obrovské ďakujem všetkým mojim pomocníkom ♥

Kredit:
Výroba nábytku na mieru: Stolárstvo Balga, www.stolarstvobalga.sk
Konferenčné stolíky Notre Monde: www.amandari.sk
Tapeta Koralang v obývacej izbe: www.designville.sk
Tapeta Rysy night a Soda blue: www.lavmi.sk
Doplnky značky Zuiver: www.roomfactory.sk
Závesy a záclony: KIKA

Fotografie:
MoltoBello
Shine Vishion (spálňa, príchod a backstage)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *