Jáva
Najprv pôjdeme do Indonézie. Zavítame na ostrov Jáva, jeden z najľudnatejších ostrovov sveta. Je tu všetkého veľa. Ľudí, sopiek, ryže, kávy a …teakového dreva. V tejto nádhernej tropickej krajine sa elegantné teakové drevo tešilo veľkej obľube najmä v 50. a 60. rokoch, kedy ho domáci obyvatelia využívali najmä na stavbu lodí, výrobu okien, dverí a nábytku v koloniálnom štýle.
Nice to meet you, mate!
Volajú sa Shelfmate. Alebo jednoducho „mate“. Pochádzajú zo starých domov vo východnej časti ostrova, kde boli súčasťou príbehov mnohých generácií. Sú vyrábané ručne, z recyklovaného dreva a železa. Tento rok k teaku pribudlo recyklované dubové, orechové a exotické čierne opaľované drevo. Police rôznych veľkostí a tvarov tvoria flexibilný modulárny systém vhodný do každého interiéru. Viem, čo si si práve pomyslel. „Teraz kecáš, mate!“ Nekecám. Sleduj.
Show off
Vystav zbierku svojich naj. Ale neprepchaj to. Nechaj každý kúsok vyniknúť. Predmety radšej obmieňaj, budú ti vzácnejšie.
Niečím však police napchať môžeš. Knihami. Tých nie je nikdy dosť. Ak ti budú pribúdať, dokúpiš police.
Zelená
Nevieš, kam dať svokrine jazyky od babky, exotickú difenbachiu od sestry či kaktusy, ktoré máš len preto, že prežijú aj pár mesiacov bez vody? Spolu im je lepšie. Zaplň police kvetmi a vytvor si vlastný variant zelenej steny.
Kuchyňa
Otvorená kuchyňa je mimoriadne sexi. Ak ju nemáš, no páči sa ti, police sú ideálne a rýchle riešenie. Vystaviť si na ne môžeš čokoľvek. Veci, ktoré chceš mať poruke pri varení alebo pri servírovaní.
Pracovňa
Do domácej pracovne aj kancelárie sa police hodia tiež. Na všetky tie užitočné veci, ktoré denne k práci potrebuješ. Nezabudni aj na také, ktoré ťa motivujú alebo si na ne hrdý. Kovová konštrukcia skvele poslúži aj v kombinácii s magnetom, na drobnosti môžeš využiť napríklad magnetické dózičky (koreničky z IKEA).
Študentská izba
Vychovávam dvoch synov. Z vlastnej skúsenosti by som do detskej izby police neodporúčala. Prečo? Vynachádzaví malí obyvatelia tejto miestnosti by si ich v nestráženej chvíli ľahko mohli zmýliť s preliezačkami. Ale pre študentov určite áno. Knihy, hry, obľúbené modely z lega a kopa „potrebných“ maličkostí.
Predsieň
Stačí zopár drobností a police zmeníš na odkladací systém. Pridaj háčiky, misku na kľúče, košík na rukavice, šály. A je to!
Kúpeľňa
Teakové drevo rastie veľmi pomaly. Obsahuje čisté prírodné oleje, je preto odolné voči vode a prasklinám. Bez obáv ho teda môžeš použiť aj v kúpeľni.
Ako vidíš, pohrala som sa len s jedinou zostavou. Teraz si predstav, že máš na výber päť veľkostí políc, štyri druhy dreva, dve farby kovovej konštrukcie a nekonečné množstvo usporiadaní. Použiť môžeš jednu alebo koľko sa ti len chce. A k tomu model do kuchyne so stolíkom a variant s vinotékou. Tak čo, kecala som?
Viem však, čo ťa ešte trápi. Ako ich dostať na stenu? Zvládneš to, ver mi. Zvládli to moji chlapci a to ešte chodia na základku. Okrem chytrého systému je totiž mimoriadne chytré aj balenie. Pomocou nožníc si z neho vytvoríš šablónu, s ktorou je montáž skutočne easy, mate!
Dokonca je k dispozícii aj Appka Shelfmate pre iPhone aj Android, ktorá ti pomôže vyskladať si a porovnať si všetky možnosti a nájsť to čo sa ti najviac hodí.
Teraz už chápeš, prečo som sa do nich tak ľahko zaľúbila. Som v tom po uši. Vždy, keď sa na ne pozriem, vidím nové a nové možnosti. Áno, obmieňam ich veľmi často. Najradšej mám, keď sú plné zelených rastlín. Alebo kníh. Alebo by som ich mala presunúť do kuchyne? A určite si ich kúpim aj do kúpeľne! Vlastne ani neviem, ktorú ich podobu mám najradšej. Niekedy len tak sedím a nahováram si, že ich počujem rozprávať príbehy z ich minulých životov. O rodine bohatého obchodníka, ktorého dcéry si do skrine z teakového dreva ukladali najkrajšie šaty (a občas aj milencov). O divokých búrkach a obrovských vlnách, ktoré sa prevalili cez lodnú palubu… O ryžových poliach, čajových plantážach, hlučných mestách…
Nábytok s príbehom
Nebolo to v Indonézii. Celkom prozaicky sme sa stretli na Galvaniho ulici v Bratislave. V showroome Amandari. Pre mňa rovnako čarovné miesto ako pre cestovateľov ostrov Jáva. Určite sa zastav, možno si aj ty nájdeš svojho mate!
PRÍBEH ZNAČKY
Po rokoch práce v nábytkárskom priemysle a mnohých experimentoch s využívaním recyklovaného teakového dreva zábavným a nezvyčajným spôsobom, založil Raymond Davids v roku 2007 značku dBodhi.
K slovu Bodhi – čo v sanskrite znamená “osvietenie” alebo “prebudenie” – jednoducho pridal ‘d’ zo svojho priezviska a názov bol hotový. Výroba nábytku z recyklovaných materiálov bola osvietením nielen pre samotného Davidsa. Zaumienil si totiž, že ním bude inšpirovať ľudí z celého sveta k environmentálnym zmenám, ktoré budú prínosom aj pre budúce generácie.
Každý mesiac daruje d-Bodhi tisíc stromov nadácii Trees4Trees™. Podieľa sa tak nielen na zachovaní ale i na obnove lesov. Okrem toho nadácia dáva prácu malým farmárskym rodinám, ktoré patria medzi ekonomicky najzraniteľnejšie.
Photo by MoltoBello & Unsplash
One comment
nadherne, fantasticke, pozeram stale dokola 🙂